AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC və “Azərpoçt” MMC Bakı – Qroznı marşrutu üzrə planlaşdırılmış J2-8243 reysinin icrası zamanı baş vermiş faciəyə həsr olunmuş poçt markasını təqdim edib.
Poçt markasının təqdimat mərasimi Azərbaycan Tarixi Muzeyində keçirilib. Təqdimat çərçivəsində markanın nümunəsi muzeydə xüsusi ekspozisiya kimi nümayiş etdirilib. Markanın dizaynında yer alan sonsuzluq simvolu faciəli hadisənin, onun qurbanlarının və milli tariximizdə iz qoymuş ekipajın qəhrəmanlığının yaddaşlarda daim yaşadılmasını ifadə edir.
Poçt markasının dövriyyəyə buraxılışı AZAL və “Azərpoçt”un birgə təşəbbüsü olub və 25 dekabr 2024-cü ildə Aktau yaxınlığında baş vermiş təyyarə qəzasının ildönümünə həsr edilib. Layihə faciə qurbanlarının əziz xatirəsinə ehtiram ifadə etməklə yanaşı, ekstremal şəraitdə peşəkar, koordinasiyalı və fədakar fəaliyyəti nəticəsində 29 nəfərin həyatını xilas etmiş ekipaj üzvlərinin qəhrəmanlığını ön plana çıxarır.
Poçt markasının təqdimatında Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanları olan ekipaj üzvlərinin ailələri də iştirak ediblər. Onlar göstərilən diqqətə və yaxınlarının qəhrəmanlıq xatirəsinin yaşadılmasına görə təşkilatçılara minnətdarlıqlarını bildiriblər. Tədbir çərçivəsində xatirə poçt markaları Milli Qəhrəmanların ailə üzvlərinə və J2-8243 reysinin ekipaj üzvlərinə təqdim olunaraq onların cəsarət və peşəkarlığına göstərilən ictimai ehtiramın ifadəsi olub.
Layihənin diqqətçəkən cəhətlərindən biri də onun xeyriyyəyönümlü olmasıdır. Xatirə poçt markalarının satışından əldə edilən bütün vəsait “YAŞAT” Fonduna ianə olunacaq.
Tədbirin sonunda qonaqlar üçün Azərbaycan Tarixi Muzeyi üzrə ekskursiya təşkil olunub. Muzeydə, eyni zamanda sözügedən reysin heyətinə həsr edilmiş ayrıca bölmə də mövcuddur.
2024-cü il dekabrın 25-də J2-8243 nömrəli Bakı – Qroznı reysini yerinə yetirən AZAL-a məxsus “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsi Rusiya Federasiyasının hava məkanında kənar fiziki və texniki müdaxiləyə məruz qalıb. İdarəetməni itirmiş hava gəmisi Qazaxıstanın Aktau şəhəri istiqamətinə yönəldilərək orada qəza enişi həyata keçirib. Göyərtədə olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29 nəfərin isə həyatı xilas edilib.

AZAL and Azerpost Present Commemorative Postage Stamp Dedicated to Flight J2-8243
Azerbaijan Airlines (AZAL) and Azerpost LLC, parts of AZCON Holding, have presented a commemorative postage stamp dedicated to the tragedy that occurred during the operation of the scheduled Baku – Grozny flight J2-8243.
The presentation ceremony took place at the National Museum of History of Azerbaijan. As part of the event, a sample of the stamp was displayed as a special exhibition piece at the museum. The design of the stamp features the infinity symbol, representing the eternal remembrance of the tragic event, its victims, and the heroism of the crew who left an indelible mark on the nation’s history.
The release of the commemorative stamp was a joint initiative of AZAL and Azerpost and was dedicated to the anniversary of the aircraft accident that occurred near Aktau on 25 December 2024. In addition to honouring the cherished memory of the victims, the project highlights the courage and professionalism of the crew members whose coordinated and selfless actions under extreme conditions saved the lives of 29 people.
Family members of the crew — National Heroes of the Republic of Azerbaijan — also attended the presentation. They expressed their gratitude to the organizers for the attention shown and for preserving the heroic memory of their loved ones. During the event, commemorative stamps were presented to the families of the National Heroes and to members of the Flight J2-8243 crew as a sign of public respect for their courage and professionalism.
One of the notable aspects of the project is its charitable nature. All proceeds from the sale of the commemorative stamps will be donated to the YAŞAT Foundation.
At the conclusion of the event, guests were invited to take part in a guided tour of the National Museum of History of Azerbaijan, which also features a dedicated section honouring the crew of Flight J2-8243.
On 25 December 2024, an Embraer 190 passenger aircraft of Azerbaijan Airlines en route from Baku to Grozny under flight number J2-8243 was subjected to external physical and technical interference. After losing control in Russian airspace, the aircraft was redirected toward Aktau, Kazakhstan, where it made an emergency landing. Of the 67 people on board, 38 lost their lives, while 29 passengers survived.